Sowy Puszczy Białowieskiej
Zbiorcze opracowanie z mapami gatunkowymi z lat 1979-2024.
Materiały poświęcone sowom zebrane w latach 1979-2024
Zbiorcze opracowanie z mapami gatunkowymi z lat 1979-2024.
Na przykładzie sóweczki w Puszczy Białowieskiej (Lackiej).
Jak postępować z wilkami i żubrami w naszych obejściach?
Zachowania społeczne wilków w warunkach hodowlanych.
pozyskiwanie danych ekologicznych o lasach.
Zdjęcia lotnicze Puszczy Białowieskiej z roku 2022.
Stowarzszenie zostało zarejestrowane w roku 2003 (KRS 0000165666) jako kontynuacja Grupy Badawczej Sów NE Polski. Jest organizacją non-profit.
Wszystkie prace, poza zleconymi ekspertyzami, są prowadzone przez stowarzyszenie nieodpłatnie. Zarząd stowarzyszenia, jak jego członkowie nie pobierają honorariów za swoją pracę. Wszystkie projekty stowarzyszenia s± finansowane przez członków oraz niewymuszone darowizny.
W roku 2025 członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody w terenie realizują projekt "Mapa Satelitarna Puszczy Białowieskiej" w ramach Instytutu Teledetekcji oraz opracowywanie liczebności i siedlisk lęgowych dla sóweczki, (Glaucidium passerinum) i włochatki (Aegolius funereus) oraz statusu orlika krzykliwego (Aquila pomarina) w Puszczy Białowieskiej. Aktualnie, po Gminie Białowieża, jest realizowany projekt czynnej ochrony orlika krzykliwego na obszarze n-ctwa Hajnówka w postaci ustawiania dla niego czatowisk na polanach leśnych.
Prowadzone są też prace kameralne. W ramach Instytutu Teledetekcji opracowywane są materiały przesyłane przez Europejską Agencję Kosmiczn± (European Space Agency, ESA) oraz Główny Urz±d Geodezji i Kartografii (GUGiK). Szczegóły zamieściliśmy w spisie treści. Polecamy najświeższe zdjęcia lotnicze Puszczy Białowieskiej o dużej rozdzielczości z dnia 28.08.2022 r.
Od marca 2023 prowadzimy badania dotycz±ce sóweczki na obszarze Puszczy Białowieskiej. Dotyczą one aspektów metodycznych oraz badaniem jej rzeczywistej liczebności, bowiem podawane dane są rozbieżne i nieprawdziwe o rozmieszczeniu i liczebności sóweczki w Puszczy Białowieskiej. W roku 2025 planujemy też weryfikację stref ochronnych (stanowisk lęgowych) sóweczki w Puszczy Białowieskiej oraz dalsze prace z projektu "Mapa Satelitarna Puszczy Białowieskiej" oraz "Sowy Puszczy Białowieskiej".
Stowarzyszenie, poza edukacją przyrodniczą ma charakter naukowy, chociaż faunistyka nie jest uważana przez wielu jako nauka. Zbierane i przetwarzane dane przyrodnicze, prostymi metodami statystycznymi, są wykorzystywane do planowania i wdrażania zasad ochrony przyrody na określonych obszarach NE Polski. Przykładowo w naszych zbiorach znajduje się ekspertyza utytułowanego pracownika (Polska Akademia Nauk) który stwierdził na podstawie "wyższej" statystyki, że orlika krzykliwego można wykryć na pow. 2 ha po 400 godzinach (sic) obserwacji nie biorąc pod uwagę faktu, że liczenia tego ptaka przeprowadza się w obszarza wzroku, zwyczajowo 100-150 ha. Z naszych opracowań metodycznych dotyczących liczeń orlika (dolina Narwi i Narewki) wynika że w trakcie 2-godzinnych kontroli na 6 liczeń orliki były stwierdzane na 5 liczeniach, a po wykoszeniu 2 ha łąki orlik pojawia się po niecałej godzinie.